Rosja świętuje Dzień Kobiet

08.03.2010
5365.jpg

Stare święto - nowe zwyczaje, czyli 8 marca w Rosji.

Dzień Kobiet, który w Polsce coraz częściej traktowany jest z przymrużeniem oka, w Rosji ma się świetnie i co roku obchodzony jest tam z wielką pompą. Co prawda sukcesywnie odchodzi się od jego tradycyjnych atrybutów w postaci goździków i pończoch, wręczanych w hurtowych ilościach kobietom i coraz częściej zapomina się, że 8 marca jako święto i dzień wolny od pracy uchwalono w Związku Radzieckiem dopiero w 1965 roku, aby uczcić kobiety, które swoją odwagą przyczyniły się najpierw do zwycięstwa rewolucji, a potem zwycięstwa nad faszyzmem. Jednak przemiany ustrojowe i społeczne nadały Dniu Kobiet nowe komercyjne znaczenie, porównywalne z szaleństwem walentynkowym, czyniąc z jednego z niewielu apolitycznych świąt za Żelazną Kurtyną okazję do zarobienia przemawiającej do wyobraźni kwoty. Swoje uwielbienie dla kobiet Rosjanie okazują bez głębszej refleksji nad korzeniami święta w ich kraju, obdarowując płeć piękną naręczem kwiatów i upominków, których w tym dniu pozazdrościć mogą kobiety w całej Europie.

Oczywiście nie mogła pozostać na nie obojętna kultura masowa, która w Rosji zaadaptowała na potrzeby dnia kobiet komedie romantyczne, specjalnie na tę okazję przygotowywane. Sam weekend w okolicach 8 marca należy obok Nowego Roku do najbardziej dochodowych, a dystrybutorzy i producenci liczą zyski w dziesiątkach milionów dolarów.

Bliskość 14 lutego sprawia również, że Dzień Kobiet z powodzeniem walczy u naszych wschodnich sąsiadów z Walentynkami i staje się kolejną okazją do romantycznych kolacji i okazjonalnych randek. Zapominalscy mężczyźni narażeni są na ostracyzm, więc w całej Rosji można ich zobaczyć nerwowo biegających za prezentami i kwiatami, co obok przeszczęśliwych kobiet czyni najbardziej charakterystyczną pocztówkę z tego dnia.
 

TW

Galeria

  • 5366