"Dziadek do orzechów" A. Konczałowskiego oficjalnie otworzył 5. edycję Festiwalu „Sputnik nad Polską”

21.11.2011
7897.jpg

W sobotę wieczorem w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta inauguracja 5. FF „Sputnik nad Polską”.

Na otwarcie jubileuszowego festiwalu przybyli liczni goście ze świata kultury, nauki i polityki, wielbiciele kultury rosyjskiej i dziennikarze. Gościem honorowym gali był znany rosyjski reżyser Andriej Konczałowski. Autor m.in. "Syberiady", "Domu wariatów", "Wewnętrznego kręgu" czy najnowszej superprodukcji w 3D "Dziadek do orzechów i Król Szczurów"

Uroczystość uświetnił występ solistów Chóru Aleksandrowa, który specjalnie dla gości wykonał m.in. słynną „Kalinkę”. W czasie gali koncertowej prowadzonej przez polskiego aktora Pawła Deląga, głos zabrali m.in. ambasador Rosji Aleksandr Aleksiejew, prezydencki doradca ds. kultury Jurij Łaptiew, b. minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld i Andriej Konczałowski.

Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że takie przedsięwzięcia, jak „Sputnik nad Polską”, to wyjątkowe wydarzenia  wzbogacające kontakty międzykulturowe. Festiwal daje niepowtarzalną możliwość przypomnienia twórczości zarówno znanych i cenionych reżyserów, jak i zapoznania się z całkiem nowymi produkcjami. Film jest dziedziną sztuki, która dociera do największej liczby odbiorców, bawiąc, a także ucząc i pokazując świat z różnych perspektyw.  Zebranie w jednym miejscu i czasie tak bogatej kolekcji filmów rosyjskich stwarza możliwość zaspokojenia ciekwaości, wymiany myśli, a tym samym dialogu między narodami.

Potencjał kulturowy i społeczny „Sputnika nad Polską” dostrzegli prezydenci zarówno Rosji Dmitrij Miedwiediew, jak i Polski, Bronisław Komorowski nagradzając organizatorkę festiwaliu Małgorzatę Szlagowską-Skulską Orderem Przyjaźni Narodów.

Szczególnym elementem tegorocznego przeglądu będą filmy poświęcone 50-leciu pierwszego lotu człowieka w kosmos. W związku z tym na uroczystości nie mogło zabraknąć kosmonautów Jurija Baturina oraz Mirosława Hermaszewskiego, z którymi będzie można się spotkać już w najbliższy wtorek o godz. 18 w Empiku na Marszałkowskiej.

Podczas gali wręczono statuetkę Przyjaciel Sputnika. Uhonorowano nią prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz (nagrodę w jej imieniu odebrał wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński) oraz dyrektorkę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz (nagrodę odebrał dyrektor ds. produkcji PISF Jacek Fuksiewicz).

Na zakończenie gali wyświetlono najnowsze dzieło Andrieja Konczałowskiego „Dziadka do orzechów i króla szczurów”. Cudnej urody filmowi familijnemu z przepiękną muzyką Piotra Czajkowskiego brakowało jedynie rosyjskiej wersji językowej, żeby dopełnić, to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie przybliżające Polakom kulturę rosyjską.

Więcej na stronie organizatorów

Newsletter

Winni Puch

Rosjanie nie do końca wiedzą, kim jest nasz Kubuś Puchatek. Powszechnie znany puchaty, żółty miś o bardzo małym rozumku w Rosji wygląda nieco
                                  inaczej więcej...

Czy wiesz, że ...

Galina Ułanowa

"Mona Lisa rosyjskiego baletu", jak okrzyknięto Galinę Ułanową, znana była nawet baletowym laikom. Swym talentem fascynowała cały świat. więcej...

Chodząc po Moskwie

Stał się jednym z najpopularniejszych filmów lat 60. Główny motyw muzyczny, który wyśpiewał debiutujący jako aktor Nikita Michałkow, był na tyle znany, że uznaje się go dziś za hymn tamtego pokolenia. więcej...