Lista laureatów 5. FF "Sputnik nad Polską"

28.11.2011
7899.jpg

Wczoraj zakończył się 5. Festiwal Filmowy "Sputnik nad Polską". Organizatorzy dołożyli wszelkich strarań, aby jubileuszowa edycja była wyjątkowym i ważnym projektem rosyjsko-polskiej wspólpracy.

Najwa znieszym punktem programu "Sputnika" był Konkurs Głownym, w ramach którego zaprezentowano 14 filmów rosyjskich. Jury w składzie: Krzysztof Zanussi, Barbara Hollender oraz Marcin Wronagłówną nagrodę przyznało filmowi pt. „Faust” w reż. Aleksandra Sokurowa.  Krzysztof Zanussi – przewodniczący jury uzasadnił werdykt słowami: „Przyznaliśmy I miejsce filmowi poza jakąkolwiek dyskusją. Jest to film z najwyższej półki. Nie mogliśmy go nie nagrodzić”.

II nagrodę zdobył film Aleksieja Bałabanowa „Palacz” o którym Krzysztof Zanussi powiedział: „Jest to film szlachetny. Czysty w robocie. Dzieło mistrza”.

III nagrodę „Portret o zmierzchu” debiut fabularny Angeliny Nikonowej, ze szczególnym uwzględnieniem przekonującej roli Olgi Dychowicznej.

Filmem zamykającym festiwal był „Generation P” Wiktora Ginzburga, który zdobył nagrodę publiczności.

5. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” zakończył się już w Warszawie. Jednak to jeszcze nie koniec przygody z rosyjskim kinem. Festiwal ma swoje repliki w 40 miastach Polski.

Newsletter

Winni Puch

Rosjanie nie do końca wiedzą, kim jest nasz Kubuś Puchatek. Powszechnie znany puchaty, żółty miś o bardzo małym rozumku w Rosji wygląda nieco
                                  inaczej więcej...

Czy wiesz, że ...

Galina Ułanowa

"Mona Lisa rosyjskiego baletu", jak okrzyknięto Galinę Ułanową, znana była nawet baletowym laikom. Swym talentem fascynowała cały świat. więcej...

Chodząc po Moskwie

Stał się jednym z najpopularniejszych filmów lat 60. Główny motyw muzyczny, który wyśpiewał debiutujący jako aktor Nikita Michałkow, był na tyle znany, że uznaje się go dziś za hymn tamtego pokolenia. więcej...