Jak dalece można pokochać literaturę?

30.11.2011
6245.jpg

Amerykanin przemierzył 12 tysięcy mil, wyrysowując na kontynencie wiadomość dla świata za pomocą loggera GPS.

Amerykanin Nick Newcomen, miłośnik prozy Ayn Rand, amrykańskiej pisarki rosyjskiego pochodzenia, przebył ponad 12 tysięcy mil po to, by za pomocą GPS nanieść na ziemskim globie wiadomość: Czytajcie Ayn Rand.

Zrobiłem to przede wszystkim dlatego, że jestem fanem literatury Ayn Rand. Myśle, że gdyby więcej ludzi czytało jej książki i traktowało poważnie idee w nich zawarte, kraj i świat byłyby lepszymi miejscami - byłoby więcej wolności, dobrobytu i optymizmu - wyznał Newcomen.

Wierny fan literatury przez miesiąc przemierzał Stany Zjednoczone, mając w plecaku tzw. GPS logger, urządzenie zapisujące jak długopis współrzędne jego drogi. Podróż ta jest widoczna na mapach Google Earth. Napis rozciąga się na całym kontynencie, a litery dotykają aż 30 stanów.

Nick Newcomen rozpoczął swoją podróż w Marshall w Teksasie, a skończył niedaleko Albany, kończąc ostatnią literą imienia pisarki - "N".
 

Ayn Rand czyli Alisa Zinowiewna Rosenbaum była rosyjsko-amerykańską powieściopisarką, dramatopisarką i filozofem. Znana jest przede wszystkim dzięki swojej filozofii obiektywistycznej.

Urodziła sie w 1905 roku Petersburgu i aż do lat dwudziestych mieszkała w Rosji, z której już od czasów rewolucji, kiedy bolszewicy upaństwowili, a potem skonfiskowali majątek jej rodziny, chciała wyjechać z duszącego kraju. Studiowała filozofię na piotrogrodzkim uniwersytecie

W 1925 roku udało jej sie uzyskać zgodę na wyjazd do USA, skąd już do Rosji nie wróciła. W połowie lat trzydzietych Ayn Rand wydała swoją pierwszą powieść We the Living. Karierę pisarską rozpoczęła kilka lat później bestsellerowym utworem Źródło (The Fountainhead). W swej literackiej twórczości Rand zawarła podstawy swojej myśli filozoficznej, o której zaczęła pisać i wykładać w latach pięćdziesiątych. Za najlepszą powieść pisarki uważa się wydaną w 1957 roky powieść filozoficzną Atlas Zbuntowany (Atlas Shrugged).

Do dziś działa instytut jej imienia, który zajmuje się krzewieniem filozofii Ayn Rand, odrzucającej wiarę w istnienie nadprzyrodzonych istot, w tym również boga, w centrum świata stawiając człowieka.

AK

Newsletter

Patronat Ruslink.pl

„Śladem Okudżawy” to najnowsza płyta w wykonaniu Evgena Malinovskiego, trzecia w cyklu „Syberyjski bard zaprasza” więcej...

Czy wiesz, że ...

Wiktor Jerofiejew

Kontrowersyjny pisarz rosyjski, jeden z poczytniejszych autorów, który bezlitośnie wytyka wady własnego narodu i niszczy jego mity. więcej...

Jurij Gagarin

Kolumb Kosmosu, uśmiechnięty człowiek, którego twarz obiegła natychmiast cały świat, a prostoduszny okrzyk „Nu, pojechali!” wszedł na stałe do języka rosyjskiego. więcej...