Galina Ułanowa

(Галина Уланова / Galina Ulanova)

Ułanowa.jpg
Data urodzenia: 26.12.1909
Data śmierci: 21.03.1998

"Mona Lisa rosyjskiego baletu", jak okrzyknięto Galinę Ułanową, znana była nawet baletowym laikom. Swym talentem fascynowała cały świat, prezentując nie tylko doskonałość techniczną ale również fenomenalną ekspresje emocji, zachwycając publiczność zarówno głeboką subtelnością jak i dramatyczną siłą wyrazu. Mówiono o niej, że dotarła do najgłębszych tajemnic baletu, tym samym stając się wielką rosyjską legendą.

Artystka swoją karierę rozpoczęła w rodzinnym mieście, w petersburskim Teatrze Maryjskim. Kształciła się pod okiem Agryppiny Waganowej, jak i swojej matki, także petersburskiej baleriny.

Styl Galiny Ułanowej, charakteryzujący się naturalnością i perfekcyjnym wykonaniem technicznym zachwycał takie osobistości jak Konstantin Stanisławski czy Sergiusz Prokofiew. I to właśnie głównie dzięki rolom zagranym w baletach Prokofiewa, Marii w Fontanna Bachczysaraju, czy Juli w Romeo i Julia, która to stała się jej wizytówką, Ułanowa przeszła do historii jako gwiazda rosyjskiego baletu.

W 1944, kiedy jej sława dotarła do Stalina, przeniesiono ją do Teatru Bolszoj, gdzie przez następne 16 lat była prima baleriną. W roku 1945 odegrała tytułową rolę w światowej premierze Kopciuszka Sergiusza Prokofiewa.

W wieku 50 lat w 1960 roku zakończyła karierę, i zaczęła kształcić kolejne pokolenia rosyjskich tancerzy. Zmarła 21 marca 1998 roku, pozostawiając po sobie dorobek kilku prac pedagogicznych z zakresu kształcenia baletu i swoją nieprzemijającą legendę.

Ułanowa została wyróżniona w Związku Radzieckim wieloma nagrdami. Jako jedyna z tancerek otrzymała tytuł "Bohatera Pracy Socjalistycznej", a także "Ludowego Artysty Związku Radzieckiego". Obecnie jej popiersie z brązu stoi w rodzinnym Petersburgu.

AK

Newsletter

Patronat Ruslink.pl

„Śladem Okudżawy” to najnowsza płyta w wykonaniu Evgena Malinovskiego, trzecia w cyklu „Syberyjski bard zaprasza” więcej...

Wiktor Jerofiejew

Kontrowersyjny pisarz rosyjski, jeden z poczytniejszych autorów, który bezlitośnie wytyka wady własnego narodu i niszczy jego mity. więcej...

Czy wiesz, że ...