Romanse i pieśni rosyjskie w Polsce

20.03.2012
7913.jpg

Romanse i stare piosenki wojenne w wykonaniu Julii Zigansziny i Aleksandra Ławrentiewa można będzie już niebawem usłyszeć na koncertach w całej Polsce.

Wykonawcy to obecnie elita rosyjskiego romansu – laureaci wielu festiwali i konkursów.

W programie koncertu – najbardziej znane romanse rosyjskie m.in. Podmoskownyje wieczera (Подмосковные Вечера), Oczi cziornyje (Очи черные) oraz, co organizatorzy szczególnie polecają, piękne interpretacje starych rosyjskich piosenek wojennych: Tiomnaja noc (Тeмная ночь), Katiusza (Катюша), Dawaj Zakurim (Давай закурим) i pieśni ludowe.

Romans – poetycko-muzyczna liryka. Tak definicja określa muzykę, której początki sięgają XVIII wieku. Wtedy to pod wpływem muzyki włoskiej i francuskiej ale również ludowej rosyjskiej i cygańskiej powstały pierwsze romanse. XIX wiek to rozkwit poezji i muzyki romantycznej - dla Puszkina, Tołstoja, Lermontowa muzyka stała się ściśle związana z twórczością literacką. Był to złoty wiek kultury. W Rosji powstało mnóstwo salonów gdzie spotykano się i śpiewano romanse. Taki salon swoim rodzinnym mieście Kazaniu prowadzi obecnie także Julia Ziganszina.

Na najbliższych koncertach usłyszymy  stare rosyjskie piosenki wojenne w akustycznych wykonaniach z najnowszej płyty duetu. Będzie to już czwarte ich wydawnictwo, po Carskosielskaja Statua i Złote Romanse Rosyjskie i Rosyjskie piosenki ludowe.

Każdy koncert to też niespodzianki – np. wspaniała interpretacja utworów Marka Grechuty (po rosyjsku!) czy Grzegorza Turnaua. W repertuarze znajdują się także klasyczne pozycje posenki światowej w nowych aranżacjach i oczywiście po rosyjsku.

Julia Ziganszina i Aleksander Ławrentiew juz 7-krotnie gościli na koncertach w Polsce (2005 - 2011) zbierając liczną publiczność. Występowali, m.in.: na Festiwalu w Zielonej Górze. Występowali w Filharmoniach w Opolu, Bydgoszczy, Białymstoku , w Teatrze Roma w Warszawie, w Teatrze im.Jaracza w Łodzi i w wielu innych renomowanych salach.

Tym razem trasa koncertowa obejmuje sześć polskich miast:

20.04. Bydgoszcz - Kinoteatr ADRIA 19.00
21.04. Grajewo - MDK 17.30
22.04. Łomża Filharmonia im W.Lutosławskiego 18.00
23.04 Warszawa Teatr ROMA 19.00
24.04 Siedlce CKiS 19.30
26.04. Kraków Filharmonia im. K. Szymanowskiego 19.00

Bilety do nabycia w kasach oraz na www.ebilet.pl , www.eventim.pl

Newsletter

Jurij Gagarin

Kolumb Kosmosu, uśmiechnięty człowiek, którego twarz obiegła natychmiast cały świat, a prostoduszny okrzyk „Nu, pojechali!” wszedł na stałe do języka rosyjskiego. więcej...

Petersburg

Wybierz się w podróż do najpiękniejszego miasta Rosji, świadka dramatycznej historii, przez Rosjan nazywanego pieszczotliwie "Piter". więcej...

Chodząc po Moskwie

Stał się jednym z najpopularniejszych filmów lat 60. Główny motyw muzyczny, który wyśpiewał debiutujący jako aktor Nikita Michałkow, był na tyle znany, że uznaje się go dziś za hymn tamtego pokolenia. więcej...

Czy wiesz, że ...