Kaliningrad

Kaliningrad

Kaliningrad to stolica Obwodu Kaliningradzkiego, najmniejszej i najbardziej wysuniętej na zachód części Federacji Rosyjskiej.

Obwód Kaliningradzki, czyli dawne Prusy Wschodnie, weszły w skład Związku Radzieckiego dopiero w 1945 r., przez kolejne niemal pięćdziesiąt lat był to rejon zamknięty, w którym stacjonowały statki floty bałtyckiej.

Sama stolica tego nadbałtyckiego regionu, Kaliningrad to spokojne miasto, położone wśród lasów i parków, cały urok jednak odbierają niektóre dzielnice, w czasach sowieckich całkowicie zalane betonem. Ciężko więc szukać zabytkowych zabudowań przedwojennego Królewca (Koenigsberg) – brytyjskie naloty w 1945 r. doszczętnie zniszczyły centrum. Jedyną cząstką dawnego miasta jest gotycka katedra (Kafedralnyj sobor), która dzięki renowacji prowadzonej od 1992 r. nabiera dawnego blichtru. Remont finansowany jest głównie ze składek obywateli Niemiec, których przesiedlono w latach 1945-1947. W katedrze oprócz kaplic (katolickiej, luterańskiej i prawosławnej) znajduje się mała wystawa fotografii i dokumentów z przedwojennego Królewca, pośmiertna maska i grobowiec Immanuela Kanta. Turyści chętnie odwiedzają Muzeum Oceanografii, gdzie udostępniono kilka statków do zwiedzania i okręt podwodny oraz Muzeum Wojenne, które gromadzi pamiątki związane z wojną ojczyźnianą. Najciekawszym jednak jest Muzeum Bursztynu, w którym znajduje się blisko sześć tysięcy wyrobów z morskiego złota.
Olbrzymie wrażenie wywierają również fortyfikacje, szczególnie Bastion Grolman i Twierdza Kronprinz. Warto odwiedzić również dawną dzielnicę willową Królewca, niemal niezniszczoną w czasie wojny – Amalienau.

W Obwodzie Kaliningradzkim znana ze swojego piękna jest Mierzeja Kurońska, rozciągająca się między Rosją a Litwą. Ze względu na wysokie kompleksy wydm została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

MO 
 

Mapa