Nowosybirsk

Nowosybirsk

Stolica Syberii, trzecie co do wielkości największe rosyjskie miasto to położony nad rzeką Ob Nowosybirsk. Miasto nie wyróżnia się niczym szczególnym dla turystów - jednak pełni swą rolę jako  ważny ośrodek uniwersytecki, handlowy i przemysłowy. 

Miasto powstało dopiero w 1893 r. jako osada na trasie budowanej magistrali kolejowej, biegnącej z Moskwy do Władywostoku. Miasto, dzięki swojemu położeniu, a także dzięki napływowi robotników pracujących przy budowie kolei transssyberyjskiej, rozrastało się bardzo szybko i zaledwie dwadzieścia lat później liczyło osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców. Do miasta przyciągało wielu inwestorów, którzy odkryli niedaleko od miasta złoża węgla  - czego skutkiem było otwarcie kilkudziesięciu zakładów przemysłowych. Duże koncerny przemysłowe wymagały wysoko wykwalifikowanych inżynierów i robotników, dzięki czemu w Nowosybirsku otworzono wiele uczelni wyższych, które do dziś są uznawane za jedne z najlepszych w Rosji. Podczas epoki stalinizmu, pod Nowosybirskiem utworzono eksperymentalne "miasto uczonych", którzy w ciszy i spokoju mogli poświęcić się badaniom. Dziś Akadiemgorodok mogą zwiedzać turyści, często jest to miejsce różnych prelekcji i konferencji naukowych. 

Miasto jest bardzo dobrze przemyślane pod względem urbanizacyjnym - długie, szerokie aleje pozwalają z łatwością dojechać do centrum z obrzeży miasta - najważniejsze budynki w Nowosybirsku położone są na Krasnym Prospekcie i na Placu Lenina, na którym stoi ogromny Teatr Opery i Baletu. Największym zabytkiem jest ceglany sobór Aleksandra Newskiego, wzniesiony w 1898 r. , z okazałą złoconą kopułą w bizantyjskim stylu.

Komunikację po mieście ułatwia jedyne na Syberii metro oraz szereg autobusów i trolejbusów, jednak dla większości zagranicznych turystów Nowosybirsk to tylko ważny węzeł przesiadkowy - do Krasnojarska, Kyzyłu, lub drogą lotniczą do Pietropawłowska Kamczackiego czy do Magadanu. 

 

MO

Mapa