Ojmiakon

Ojmiakon

Najzimniejsze miejsce na półkuli północnej, położone w odległej Jakucji. Miejsce, gdzie brak lodówki nie jest niczym dziwnym. Ojmiakon - światowy biegun zimna.

Ojmiakon to maleńkie miasteczko, zamieszkane przez kilkuset mieszkańców. Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkało tu ponad sześć tysięcy osób, jednak niesprzyjające warunki życia i brak pracy dla młodych spowodował wyjazd wielu mieszkańców, przez co dziś Ojmiakon sprawia wrażenie opustoszałego miasta gdzieś na końcu świata.

Ojmiakon w języku jakuckim oznacza "niezamarzającą wodę" - paradoksalne, biorąc pod uwagę rekord zimna, który na termometrach w 1926 roku wskazał - 71,2 stopnia Celsjusza. Jednak w pobliżu miejscowości znajdują się gorące źródła termalne, które dostarczają mieszkańców pitną wodę cały rok.

W miasteczku znajdują się głównie drewniane, jednopiętrowe budynki mieszkalne, kilka bloków z lat sześćdziesiątych oraz drewniana cerkiew z osiemnastego wieku. Od października do kwietnia nie używa się tu samochodów - z powodu grubej warstwy pokrywy śnieżnej i i temperatury poniżej minus dwudziestu stopni. Mieszkańcy wtedy poruszają się konnymi zaprzęgami i skuterami śnieżnymi. Miejscowi zajmują się głównie łowiectwem i sprzedażą futer z syberyjskich zwierząt - w wolnym czasie doskonalą swój warsztat rzeźbiarski - tworząc pomniki z lodu.

Zimniejszą temperaturę odnotowano w odległej o kilka kilometrów wiosce Tomtor w 2004 r.: -72,2 stopnie Celsjusza. Oba miejsca stanowią najzimniejsze miejsca na świecie zamieszkane przez ludzi na ziemi. Silne wiatry powodują, że temperatura odczuwalna spada do niewiarygodnych minus stu stopni Celsjusza!

 

MO

Mapa