Skołkowo

Skołkowo

Skołkowo jest to wieś, położona na terenie obwodu moskiewskiego, ok. 2 km od autostradowej obwodnicy Moskwy. Wieś zasłynęła z organizacji spotkania prezydenta Miedwiediewa z laureatami Igrzysk Olimpijskich, na którym prezydent Rosji ujawnił plany budowy w Skołkowie "rosyjskiej Doliny Krzemowej" - nowoczesnego centrum naukowo-badawczego, w celu opracowywania innowacyjnych technologii.

Kierownikiem naukowym projektu mianowano laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Żoresa Ałfiorowa. Projekt "Innograda Skolkovo" - spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Już w czerwcu 2010 r. prezes fińskiego koncernu telekomunikacyjnego NOKIA spotkał się z prezydentem Miedwiediewem, na którym zapewnił, że jego firma właśnie tam będzie prowadzić badania nad nowymi możliwościami oprogramowania i telekomunikacji. Kolejnym wielkim partnerem Centrum Innowacji w Skołkowie będzie Siemens, który podpisał umowę w lipcu br., zobowiązując się do budowy Centrum Badań, poświęconego energetyce i biologii.

Pod koniec września br. na mocy ustawy uchwalono zwolnienie z podatku od nieruchomości i podatku dochodowego na okres dziesięciu lat, dla firm, które zbudują w Skołkowie swoje centra badawcze. Równocześnie rozpoczęto budowę odcinka autostrady, która podłączy Skołkowo z autostradową obwodnicą Moskwy, jak i zniesiono ograniczenie w zatrudnianiu pracowników - naukowców pracujących w Skołkowie oraz ich rodziny obowiązywał będzie specjalny tryb wydawania wiz. 

Budowa kompleksu badawczego w Skołkowie potrwa około 5 lat i pochłonie sześć miliardów dolarów. Na terenie prawie 400 hektarów pracować i mieszkać będzie około czterdzieści tysięcy osób.

MO

Mapa