Smoleńsk

Smoleńsk

Smoleńsk to leżące nad Dnieprem jedno z najstarszych rosyjskich miast. Położone zaledwie czterysta kilometrów od Moskwy to jakże urocze, choć prowincjonalne miasto, zasługuje na więcej uwagi i pozostania przynajmniej jednego dnia na zwiedzanie.

Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiły się już w 863 roku, a od 882 roku należał do Rusi Kijowskiej. Miasto mogło się rozwijać, dzięki nadrzecznemu położeniu, i krzyżowaniu się ważnych szlaków handlowych : z Moskwy na zachód oraz znad Morza Czarnego do bałtyckich i skandynawskich osad. W 1812 r. pod Smoleńskiem odbyła się jedna z najważniejszych bitew w historii Rosji - bitwa rosyjsko-napoleońska, miasta nie oszczędziła również druga wojna światowa. Po wojnie jednak szybko odbudowano centrum, poddano rekonstrukcji dawną zabudowę - stąd można podziwiać mury miejskie z wieżyczkami, przypominającymi moskiewski Kreml. Mury mają ponad sześć kilometrów długości i wysokość 15 m, z 38 pierwotnie istniejących wież, dziś można podziwiać jedynie siedemnaście.

Najbardziej warty odwiedzenia jest Sobór Zaśnięcia, zakończony pięcioma kopułami. Wnętrze budowli zachwyca złoceniami i bogactwem, można spotkać również wielu pielgrzymów, udających się tu, aby ucałować cudowną ikonę Matki Boskiej.

Smoleńsk jest również ważnym ośrodkiem produkcyjnym w Rosji - z obwodu smoleńskiego pochodzi większość rosyjskiego lnu. Z tego względu unikatowym, bardzo ciekawym muzeum jest smoleńskie Muzeum Lnu, sprzedające również wyrobu z lnu.

Pod Smoleńskiem znajduje się Katyń - wieś, w której zginęło 20 tysięcy polskich oficerów.

Na wojskowym lotnisku Smoleńsk-Północ 10 kwietnia 2010 roku rozbił się lecący na obchody 70. rocznicy wydarzeń katyńskich samolot TU-154, z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu, 96 osób. W Polsce i Rosji ogłoszono żałobę narodową.

Wzdłuż tej drogi na Smoleńsk - milczący pusty las.
Wzdłuż tej drogi na Smoleńsk - samotnych słupów sznur.
Nad tą drogą na Smoleńsk dwóch gwiazd się sączy blask,
Jak twe oczy dalekich i zimnych gwiazd zza chmur.

                                                               Bułat Okudżawa


MO

Mapa