Soczi – letnia stolica Rosji!

Soczi – letnia stolica Rosji!

Ruslink wychodzi z propozycją spędzenia najbliższego urlopu w Rosji nad cudownym Morzem Czarnym, gdzie słońce świeci non stop, a termin „pora deszczowa” w ogóle nie istnieje. Pierwszym proponowanym przez nas rosyjskim kurortem od razu kojarzącym się z odpoczynkiem i beztroskim leniuchowaniem jest oczywiście Soczi.

„Miasto słońca”, „Brzeg magnolii”, „Czarnomorska perła” – to tylko niektóre określenia rosyjskiego kurortu Soczi. Jedyne miasto w Rosji, gdzie klimat i środowisko tworzą idealne warunki do wypoczynku i sanatoryjnego leczenia. Miasto położone jest w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją. Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz. Terytorium kurortu Soczi ciągnie się wąskim pasem 150 km wzdłuż linii brzegowej Morza Czarnego. Jest to najdłuższe miasto na świecie, w którego skład wchodzą 4 administracyjne regiony: Lazariew, Centralny, Hostinski i Adler. Każdy ma właściwe sobie ukształtowanie terenu i warunki klimatyczne, które wpływają na ich rozwój i jakość życia.

Przez cały rok przyjeżdżają tu miliony obywateli z całej Rosji i nie tylko, aby rozkoszować się wiosennymi aromatami miejskiego ogrodu. Szczyty górskie chronią Soczi od zimnych północnych wiatrów, a Morze Czarne hojnie dzieli się swoim ciepłem gromadzonym w ciągu całego lata. Sezon kąpielowy zaczyna się w maju i trwa aż do końca października. Najcieplejsza woda w morzu sięga 26-29 st. Celsjusza i występuje w sierpniu. Najlepszą porą roku na urlop i sanatoryjne leczenie jest „aksamitny sezon”, czyli jesień która bez wątpienia zasłużyła na takie określenie. Zima w Soczi jest łagodna i praktycznie bezśnieżna.

Miasto zadziwia turystów bujną zielenią parków i ogrodów, które zajmują 80% powierzchni całego kurortu Soczi. Tylko tutaj można odnaleźć ponad 3000 gatunków i różnych form roślinności. Soczi – to najcieplejsze i jedyne miasto na mapie Rosji, leżące w subtropikalnym klimacie. Subtropikalny klimat, nigdy niezamarzające morze, naturalne zróżnicowanie terenu głównego grzbietu Kaukazu, stwarza idealne warunki dla rozwoju turystyki, całorocznego wypoczynku i sanatoryjnego leczenia. Historia rozwoju współczesnego kurortu Soczi jest ściśle związana z jej uzdrowiskowym potencjałem.

Od ponad wieku działają w Soczi liczne sanatoria i uzdrowiska, które w tym czasie zdążyły już zdobyć cenne doświadczenie w leczeniu różnych chorób. Leczenie uzdrowiskowe w Soczi łączy w sobie wszystkie znane i specjalistyczne metody rehabilitacyjne, wspomagane wodami Macesty. Właśnie jej wody, zawierające siarkowodór przyniosły temu miastu światową sławę. Soczi posiada największą liczbę ośrodków uzdrowiskowych i wypoczynkowych w Rosji. W sanatoriach Soczi leczy się praktycznie wszystkie możliwe dolegliwości: choroby układu krążenia, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego, choroby ginekologiczne, dermatologiczne, immunologiczne, układu hormonalnego, układu pokarmowego i układu oddechowego.

Wypoczynek w Soczi – to czysta przyjemność , którą gwarantują przestronne plaże, zajmujące ponad 118 km od linii brzegowej najcieplejszego w Rosji Morza Czarnego. W Lazarewskim rejonie plaże wyróżniają się kamienistą powierzchnią i osiągają do 400 metrów szerokości. Centralna część zachęca do wypoczynku swoimi najbardziej dostępnymi i wygodnymi plażami z silnie rozwiniętą infrastrukturą sportów wodnych. Obszar Hostinski charakteryzuje się kamienistymi i piaszczystymi plażami. Fanom aktywnego wypoczynku z pewnością przypadną do gustu doskonale wyposażone miejskie plaże i ośrodki sanatoryjne, a tym, którzy wolą kameralną atmosferę, proponowany jest relaks na dzikich plażach, położonych po obu stronach Promienistego Przylądka. W regionie Adler plaże są bardzo zróżnicowane i doskonale przystosowane do wypoczynku i rozrywki. W Imeretinskiej Zatoce - plaże są szerokie i piaszczyste.

Na wakacjach w Soczi każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Liczne kina, parki rozrywki, sale koncertowe i teatry, parki wodne - najlepsze miejsca w Soczi na rodzinny wypoczynek. Ekstremalne sporty, bogaty program wycieczkowy, tętniące życiem kluby z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń młodzieży. Tylko w Soczi można cieszyć się ciepłym morzem, opalać się na jego brzegu, a następnie wziąć udział w fascynującej podróży po górach. Przyjemne spacery po alejach „Dendrarium”, wycieczki krajoznawcze, jazda na nartach, czy snowboardzie na stokach Krasnej Polany gwarantują nam 100% wypoczynek.

Także życie kulturalne Soczi jest bogate i różnorodne. Będąc w Soczi można uczestniczyć w festiwalu „Morze piwa” , oferującego degustację tego trunku, czy poznać nowości filmowe na festiwalu „Kinotawr”. Latem całe miasto przekształca się w jeden wielki plac teatralno-koncertowo-filmowy. W Soczi odpoczywa się beztrosko i ciekawie przez okrągły rok.

Miasto Soczi bez kompleksów konkuruje z kurortami o światowej renomie. Górski kurort Krasnaja Polana zdobył uznanie jako ośrodek narciarski o wielkich możliwościach, dzięki nowym wyciągom i trasom narciarskim, aktywnie rozwijającej się infrastrukturze hotelowej i restauracyjnej. Krasnaja Polana, to także unikalny kompleks  przyrodniczy z dzikimi lasami i przecudnej urody łąkami, porośniętymi kwiatami i niezliczoną ilością rodzajów traw. Nic dziwnego ze rejony Krasnej Polany słyną z najlepszej jakości miodów. Warto wybrać się na przejażdżkę dżipem po górskich trasach i z bliska poznać rosyjską naturę. Przez cały rok jest też możliwość skorzystania z jazdy konnej.

Ponadto, będąc w Krasnej Polanie, warto zobaczyć: Grecką Cerkiew Św. Harlampija i kaplicę przy cmentarzu, Skalnik przy starej górskiej drodze, „Domek Myśliwego”, wybudowany w 1901 r. na rozkaz cara na stokach miasta Acziszko. Więcej informacji o środowisku naturalnym tego rejonu można znaleźćj w Muzeum Przyrodniczym.

Okolice Soczi zachwycają turystów bogactwem i pięknem natury. Kaukaz i jego przyroda są tak wyjątkowe i różnorodne, że zadowolą najbardziej wymagających urlopowiczów. Bystre wody rzek górskich, tajemnicze jaskinie, fantastyczne wodospady i wielkie kaniony... W okolicach Soczi można zobaczyć starożytne zamki i świątynie, tajemnicze dolmeny i inne obiekty z epoki neolitu. Prawie wszystkie  atrakcje przyrodnicze i historyczne odnjadziemy w Parku Narodowym w Soczi.

W 2014 r. w Soczi odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Już teraz  miasto zmienia się na naszych oczach nie do poznania. Ci, którzy byli tu 10 lat temu z trudem rozpoznają dawne Soczi. Nowoczesne ulice i autostrady, wysokiej klasy hotele i restauracje, odnowione domy i sanatoria czynią to miejsce kurortem przyszłości, dla którego warto odłożyć inne sprawy i przyjechać do Soczi na wypoczynek.

EB