Władywostok

Władywostok

Stolica Kraju Nadmorskiego, położona niemal na "końcu świata" nad Morzem Japońskim, odległa o 9259 km od Moskwy, rozrzucona na kilkunastu wzgórzach nad Złotym Rogiem. 

Władywostok jest nazywany rosyjskim San Francisco, dzięki swojemu malowniczemu położeniu nad zatoką Złoty Róg. Miasto przyciąga turystów głównie dlatego, że jest najdalej położonym miastem na trasie kolei transsyberyjskiej, odległym o siedem dni jazdy pociągiem od Moskwy. Władywostok to też miasto kontrastów - z jednej strony najważniejszy rosyjski port wojenny i handlowy, a z drugiej strony rozlatujące się bary sprzedające jedzenie gotowane przez chińskich imigrantów. 

Miasto obchodzi właśnie swoje stopięćdziesięciolecie  swojego istnienia - przystań Władywostok otworzona została 2. lipca 1860 r. Szybki rozwój rybołówstwa sprawił że już w 1880 r. port uzyskał prawa miejskie, a niespełna osiem lat później stolicą obwodu. W 1891 r. do Władywostoku przybył car Mikołaj II, który ogłosił budowę linii kolejowej, łączącej Moskwę z ważnym portem na Oceanie Spokojnym. Budowa linii trwała kilkanaście lat i pierwszy pociąg z Moskwy przyjechał w 1903 r.  W tych czasach większość mieszkańców rosyjskiego portu stanowili imigranci z Chin i Korei. 

Niemal od końca drugiej wojny światowej aż do 1992 roku, Władywostok był miastem zamkniętym, miejscem stacjonowania floty wojennej radzieckiej armii - nie był możliwy wjazd drogą lądową - ani morską. 

Główne życie miasta opiera się na dwóch centralnych ulicach - Swietłańskiej i Alieuckiej. To tu znajdziemy największe hotele i większość najlepszych restauracji i sklepów (m.in. GUM). Większość przyjezdnych rozpoczyna zwiedzanie od Dworca Kolejowego, wybudowanego w 1912 r. Uwagę zwraca przede wszystkim styl, w jakim zbudowano dworzec, jak i bogate malowidła wewnątrz dworca. Na peronie drugim ustawiono parową lokomotywą - na pamiątkę dawnej ery kolejnictwa. Niedaleko od dworca znajdują się dwa warte uwagi miejsca - Dworzec Morski i pomnik Lenina, złowieszczo wskazujący na Japonię. Kilkaset metrów dalej położony jest najważniejszy plac miasta - Plac Rewolucjonistów z gigantycznym pomnikiem Bojowników o Sowiecką Władzę na Dalekim Wschodzie. To ulubione miejsce spotkań młodzieży, a także miejsce odbywania się wszystkich koncertów i innych wydarzeń. 

Będąc we Władywostoku nie sposób nie odwiedzić muzeum, mieszczącego się w okręcie podwodnym S-56, a także Fortecę Władywostocką, z której codziennie w południe strzela się na wiwat z olbrzymiej armaty. 

Warto też przepłynąć się statkiem na krótką wycieczkę po porcie i okolicznych nabrzeżach - szczególnie podczas zachodów słońca, kiedy można zrobić naprawdę wspaniałe zdjęcia.

 

MO

Mapa