Wołgograd

Wołgograd

Wołgograd to milionowe miasto nad Wołgą, będące prawdziwym reliktem socrealizmu. Socrealistyczna architektura, pomniki ludzi pracy i górujący nad miastem pomnik Matki Ojczyzny to symbole dawnego Stalingradu.

Miasto jest obecnie kojarzone bardziej pod nazwą zniesioną 1961 r. - Stalingrad, niż obecnym - za sprawą gier komputerowych, w których zawsze jedną z kluczowych kampanii jest Bitwa o Stalingrad (07.1942-02.1943). Była to rzeczywiście jedna z najważniejszych bitew w historii ludzkości, wg niektórych historyków, po niej szala zwycięstwa wyraźnie przesunęła się na korzyść Armii Czerwonej i wojsk alianckich. 

W Wołgogradzie wznosi się również Kurhan Mamaja, wzgórze, na którym stworzono miejsce pamięci bohaterów bitwy stalingradzkiej. Głównym elementem miejsca pamięci jest statua Matki Ojczyzny, zbudowana w latach 1963-1967 przez architekta Jewgienija Wuczeticza. Jest to jeden z największych pomników na świecie. Przedstawia ona kobietę z mieczem. Jej wysokość  wynosi 85 m, co czyni ją prawie dwukrotnie wyższą od Statuy Wolności. Przy jej budowie zużyto 20 tysięcy m3 betonu oraz 25 tysięcy ton stali. Wg oficjalnych danych, miejsce pamięci odwiedziło łącznie 60 milionów ludzi, a sam pomnik Matki Ojczyzny jest wpisany na listę Siedmiu Cudów Rosji, obok jeziora Bajkał i cerkwi Wasyla Błogosławionego. 

 

MO

Mapa