Woroneż

Woroneż

Woroneż oddalony jest niecałe 500 km na południowy wschód od Moskwy. To duże, przemysłowe miasto, będące jednocześnie centrum czarnoziemnego regionu w Rosji, zostało założone w 1585 roku. Rzeka Woroneż dzieli milionowe miasto na dwie, niemal równe części. W czasie drugiej wojny światowej Woronież został niemal zupełnie zniszczony, stąd niemal wszystkie budynki i cerkwie były wybudowane w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Na głównej ulicy miasta, alei Rewolucji położony jest dom handlowy CUM, ciekawe Muzeum Sztuk Pięknych im. Kramskiego (eksponujące również prace lokalnych artystów), Teatr Lalek oraz najlepsze hotele i restauracje.

Wciąż powstają nowe cerkwie – największą i najbardziej okazała jest Cerkiew Zmartwychwstania przy ul. Ordżonikidze oraz żeński Monastyr św. Aleksego z Akatowa, w którym dwa razy dziennie (o 7.30 i 17.00) odprawiane są nabożeństwa, podczas których śpiewają siostry zakonne.

Jednak Woroneż zasłynął w światowych mediach dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy miejscowa ludność zobaczyła na niebie UFO. W Woroneżu prężnie działa Woroneski Komitet Badań Zjawisk Anormalnych, który skupia badaczy-ufologów oraz cywili, wojskowych i milicjantów, którzy widzieli tajemniczy obiekt latający.

21 września 1989 roku mieszkańcy Woroneża zobaczyli UFO w kształcie kapelusza, pomarańczowy dysk, obiekt w kształcie cygara oraz emitujące od niego promienie. Kilku świadków dostrzegło dziwne znaki na kadłubie, jednak nikt nie określi, jak dokładnie symbol wyglądał. 30 kolejnych świadków stwierdziło, że obserwowało lądowania (przynajmniej w czterech miejscach) nieznanych pojazdów, których pasażerami był wysoki na trzy metry, trzyoki osobnik ubrany w srebrny kostium oraz brązowe buty, „obcy” posiadał coś w rodzaju pistoletu w dłoni. Jedna z takich obserwacji miała miejsce w miejskim Parku Południowym.

Kilka miesięcy później, 5 stycznia 1990 roku, na ulicy Kosmonautów w Woroneżu pojawiły się tajemnicze kręgi na śniegu, które jak stwierdzili badacze, mógł zostawić pojazd o masie około jedenastu ton. Jednocześnie kilka osób widziało przelatujące UFO niedaleko elektrowni jądrowej położonej czterdzieści kilometrów od Woroneża.

Do dziś Woroneż jest centrum spotkań rosyjskich miłośników istot pozaziemskich.

 

MO
   

Mapa