Jurij Gagarin

(Юрий Алексеевич Гагарин / Yuri Gagarin)

Gagarin.jpg
Data urodzenia: 09.03.1934
Data śmierci: 07.03.1968

Kolumb Kosmosu, uśmiechnięty człowiek, którego twarz obiegła natychmiast cały świat, a prostoduszny okrzyk „Nu, pojechali!” wszedł na stałe do języka rosyjskiego. Sam Jurij Gagarin stał się jednym z ulubionych radzieckich bohaterów i bez wątpienia postacią kultową dla Rosjan.

12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w historii znalazł się na ziemskiej orbicie i w statku kosmicznym Wostok 1 okrążył planetę. Jako pierwszy na własne oczy ujrzał, że Ziemia rzeczywiście jest okrągła i błękitna. W kosmosie spędził łącznie 108 minut, a do historii przeszły jego słowa, które przesłał z okołoziemskiej orbity.

Uwaga, widzę horyzont Ziemi. Piękna aureola. Najpierw tęcza od samej powierzchni Ziemi, która przechodzi w dół. Bardzo to piękne. Już przeszło przez prawy iluminator. Widzę gwiazdy przez iluminator. Bardzo piękny widok. Kontynuuję lot w cieniu Ziemi. W prawym iluminatorze widzę gwiazdeczkę, która przechodzi z lewej strony na prawą. Już przeszła, ucieka, ucieka…

Jurij Gagarin urodził się 9 marca 1934 roku na rosyjskiej prowincji na zachód od Moskwy. Dorastał w kołchozie, w którym jego ojciec pracował jako stolarz, matka zaś jako dojarka. Młody Gagarin kształcił się w szkole technicznej i to tam zaczął interesować się lotnictwem. Po dwóch latach szkoły, w 1955 roku, wstąpił do Aeroklubu i zrealizowało się jego marzenie z dzieciństwa, by zostać jednym z wielu bohaterskich, przystojnych i obsypanych medalami radzieckich pilotów. Jurij Aleksiejewicz dołączył do Rosyjskich Sił Powietrznych, w dwa lata później kończąc z wyróżnieniem Radziecką Akademię Sił Powietrznych.

Okazało się natychmiast, że Gagarin jest niezwykle utalentowanym pilotem i to dzięki swoim zdolnościom został później wybrany jako pilot testowy do nowej, eksperymentalnej misji ZSRR.

Do swoich przełożonych poszedł sam i zgłosił się na ochotnika, by zostać kosmonautą i rzeczywiście pod koniec lat pięćdziesiątych Jurij Gagarin został włączony do tajnej misji radzieckiej, która miała na celu wysłania człowieka w kosmos.

Został wybrany spośród 20 najlepszych pilotów ZSRR i w wieku 27 lat opuścił Ziemię, spojrzał na nią z kosmosu i wrócił stamtąd, lądując bezpiecznie ze spadochronem. Co ciekawe, lądowanie Gagarina ze spadochronem, odbyło zgodnie z planem radzieckiej misji, jednak element ten nie znalazł się w oficjalnych radzieckich dokumentach. Będąc na orbicie, Gagarin nie pilotował statkiem kosmicznym Wostok-1. Kapsuła kosmiczna była kontrolowana z Ziemi poprzez program komputerowy.

Informacja o szczęśliwym powrocie człowieka z kosmosu natychmiast obiegła świat i Jurij Gagarin zagościł na pierwszych stronach gazet na różnych kontynentach.

Tysiące ludzi witało go i pozdrawiało na ulicach Moskwy. Stał się narodowym idolem, a w latach sześćdziesiątych tysiące rosyjskich dzieci nosiło imię Jurij, a od państwa otrzymał najbardziej honorowy tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. 12 marca do tej pory jest hucznie obchodzonym w Rosji Dniem Kosmonauty, a twarz Gagina w kombinezonie kosmicznym jest tak samo rozpoznawalna, jak zupa Campbella w USA.

Jurij Gagarin zginął 7 lat później, 7 marca 1968 roku w katastrofie samolotu MIG-15. Miał 34 lata. Pochowano go uroczyście na Cmentarzu przy Murze Kremlowskim obok najważniejszych nazwisk radzieckiej kosmonautyki.

AK

Newsletter

Kalendarium

Jurij Gagarin

Kolumb Kosmosu, uśmiechnięty człowiek, którego twarz obiegła natychmiast cały świat, a prostoduszny okrzyk „Nu, pojechali!” wszedł na stałe do języka rosyjskiego. więcej...

Wiktor Jerofiejew

Kontrowersyjny pisarz rosyjski, jeden z poczytniejszych autorów, który bezlitośnie wytyka wady własnego narodu i niszczy jego mity. więcej...

Czy wiesz, że ...